Regulamin
Regulamin Olimpiady Sztucznej Inteligencji w roku szkolnym 2024/2025
§1 Wstęp
Organizatorem Olimpiady Sztucznej Inteligencji, zwanej dalej Olimpiadą, jest Fundacja Edukacji i Rozwoju Sztucznej Inteligencji, zwana dalej Fundacją. W organizacji Olimpiady Fundacja współdziała z:
Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego,
Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
§2 Komitet Główny Olimpiady Sztucznej Inteligencji
Komitet Główny Olimpiady Sztucznej Inteligencji, zwany dalej Komitetem Głównym, odpowiada za całokształt organizacji Olimpiady.
Komitet Główny składa się z 11 osób:
po 2 osoby wskazują Dziekani Wydziałów współorganizujących Olimpiadę,
1 osobę wskazuje Zarząd Fundacji,
2 osoby wybiera spośród siebie Komitet Merytoryczny.
Komitet Główny wybiera spośród swojego grona Przewodniczącego, którego rolą jest organizacja prac oraz zwoływanie posiedzeń Komitetu.
Komitet podejmuje decyzje zwykłą większością głosów, w razie remisu decyduje Przewodniczący.
Komitet Główny powołuje Komitet Merytoryczny oraz Komitety Lokalne.
Komitet Główny:
zatwierdza zadania na kolejne etapy Olimpiady;
zatwierdza wyniki zawodów i listy przyjętych do II i III etapu;
zatwierdza skład reprezentacji oraz skład kadry naukowej na zawody międzynarodowe;
zatwierdza listę uczestników obozu naukowego;
podejmuje decyzje dotyczące odwołań uczestników od wyników zawodów;
planuje inne inicjatywy Olimpiady;
planuje ogólną strategię Olimpiady na kolejne edycje (harmonogram, zasady organizacji, miejsca rozgrywania zawodów).
Komitet Merytoryczny:
przygotowuje zadania na poszczególne etapy i testy służące do oceny zadania, skale punktowe poszczególnych zadań, sprawdza i ocenia zadania;
wspiera merytorycznie Komitet Główny;
opiniuje odwołania od wyników zawodów.
Komitety Lokalne działają w ośrodkach, gdzie odbywa się II etap Olimpiady i odpowiadają za jego organizację oraz lokalne działania promocyjne.
§3 Organizacja zawodów w 2025 roku
Zawody Olimpiady są trzyetapowe.
W Olimpiadzie mogą startować uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz szkół podstawowych.
Odwołania od wyników poszczególnych etapów można kierować w ciągu 2 dni roboczych od ogłoszenia wyników do Komitetu Głównego Olimpiady. Komitet Główny rozpatrzy odwołania w ciągu 5 dni roboczych.
Wszystkie trzy etapy Olimpiady mają charakter indywidualny. W szczególności, zakazane jest udostępnianie części lub całości rozwiązań innym uczestnikom. Stwierdzenie przez Komitet niesamodzielności rozwiązania, próby oszukiwania, próba nieuprawnionego dostępu do danych testowych oraz umyślna próba przeciążenia systemów automatycznego sprawdzania, będzie skutkować dyskwalifikacją uczestnika.
Rozwiązania zadań konkursowych będą oceniane przez Komitet Merytoryczny pod względem ich zgodności z warunkami zadania. Następnie rozwiązania będą oceniane w sposób automatyczny: tj. kody źródłowe będą uruchamiane, a ich wyniki oceniane. Różne zadania mogą mieć różną maksymalną możliwą do uzyskania liczbę punktów.
Pierwszy Etap Zawodów odbędzie się w dniach 17 lutego–22 marca 2025r. i będzie polegał na samodzielnym rozwiązaniu zadań w domu. Uczestnicy mogą zwracać się do innych osób w celu wyjaśnienia wątpliwości oraz korzystać z publicznych źródeł. Rozwiązania muszą być jednak samodzielne. Udział w pierwszym etapie możliwy jest po uprzednim zarejestrowaniu się za pomocą formularza dostępnego na stronie Olimpiady.
Rejestracja możliwa jest do 15 marca. Rejestracja może zostać zamknięta wcześniej w przypadku liczby rejestracji przekraczającej możliwości techniczne Olimpiady.
Rozwiązania zgłaszane są poprzez system informatyczny Olimpiady. Zgłaszanie rozwiązań możliwe jest po złożeniu oświadczenia zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz akceptacji niniejszego Regulaminu.
Do drugiego etapu zostaną zakwalifikowani uczestnicy, których rozwiązania zadań pierwszego stopnia zostaną ocenione najwyżej. Dokładna liczba zakwalifikowanych uczestników zostanie ustalona na podstawie wyników i możliwości organizacyjnych.
Wyniki I etapu oraz lista osób zakwalifikowanych do II etapu zostaną opublikowane 28 marca 2025r.
W trakcie drugiego oraz trzeciego etapu uczestnicy będą mogli korzystać jedynie z narzędzi oraz stron internetowych wskazanych przez organizatorów.
Uczestnicy drugiego i trzeciego etapu zobowiązani są do okazania w trakcie zawodów ważnej legitymacji szkolnej.
Drugi etap odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Nie później niż do 10 kwietnia osoby zakwalifikowane do drugiego etapu dostaną informację, w którym z wymienionych ośrodków będą uczestniczyć w zawodach.
We wszystkich miastach, w których realizowany będzie drugi etap, uczestnicy będą rozwiązywać te same zadania.
Do trzeciego etapu zostaną zakwalifikowani uczestnicy, których rozwiązania zadań drugiego stopnia zostaną ocenione najwyżej. Dokładna liczba zaproszonych uczestników zostanie ustalona na podstawie wyników i możliwości organizacyjnych.
Wyniki drugiego etapu oraz lista osób zakwalifikowanych do trzeciego etapu zostaną opublikowane nie później niż 6 maja 2025.
Trzeci etap odbędzie się we Wrocławiu w dniach 30 maja - 2 czerwca 2025.
Wyniki trzeciego etapu oraz składy reprezentacji międzynarodowych zostaną podane 2 czerwca podczas gali finałowej. Za ostateczne uznaje się wyniki oraz składy reprezentacji, które zostaną ogłoszone na stronie stronie Olimpiady 12 czerwca, po okresie składania ewentualnych odwołań.
Wyselekcjonowana grupa spośród uczestników trzeciego etapu zostanie zaproszona do udziału w obozie naukowym, który odbędzie się na początku lipca 2025 roku. Obóz ten jednocześnie będzie obozem przygotowawczym do Olimpiad Międzynarodowych.
Koszty zakwaterowania i wyżywienia uczestników biorących udział w drugim i trzecim etapie oraz w obozie naukowym pokrywa Olimpiada.
§4 Olimpiady Międzynarodowe
Na podstawie wyników w trzecim etapie Olimpiady Komitet Główny ustala składy reprezentacji na Drużynową Międzynarodową Olimpiadę Sztucznej Inteligencji w Pekinie (2-9 sierpnia 2025) oraz Indywidualną Międzynarodową Olimpiadę Sztucznej Inteligencji w Lublanie (3-7 listopada).
Olimpiada zapewnia opiekę w czasie Olimpiady Międzynarodowej oraz finansuje koszt uczestnictwa dla wybranej reprezentacji.
§5 Nagrody, tytuły, uprawnienia.
Komitet Główny wydaje uczestnikom zaświadczenia uczestnictwa.
Komitet Główny przyznaje części uczestników trzeciego etapu tytuł laureata Olimpiady, na podstawie liczby uzyskanych punktów. Komitet Olimpiady wydaje dyplomy uzyskania tytułu laureata i finalisty. Liczba laureatów nie przekracza połowy uczestników zawodów finałowych.
Komitet Olimpiady może przyznać laureatom i finalistom nagrody.
Laureaci i finaliści Olimpiady mają ułatwiony lub wolny wstęp do tych szkół wyższych, których Senaty podjęły uchwały w tej sprawie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.), na zasadach zawartych w tych uchwałach.
§6 Postanowienia końcowe.
Decyzje w sprawach nieobjętych Regulaminem podejmuje Komitet Główny.